Avtorske pravice pri vlaganju v dCOBISS

V repozitoriju dCOBISS so shranjeni različni podatki in digitalne vsebine, povezane z bibliografskim zapisom iz baze COBIB. Objavo v dCOBISS sestavljajo bibliografski opis gradiva ter podatki o licenciranju, omejitvah dostopa (embargo), verzijah in datumih objave. K takšni objavi se lahko dodajo še digitalne vsebine (datoteke). Institut informacijskih znanosti (IZUM), ki upravlja z repozitorijem dCOBISS, zahteva od knjižničarjev, ki dodajajo digitalne vsebine, popolno spoštovanje avtorskih in sorodnih pravic v skladu z Zakonom o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP, Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 68/08, 110/13, 56/15, 63/16 – ZKUASP in 59/19) in vsemi drugimi pravnimi akti, ki veljajo v Republiki Sloveniji.

V primeru morebitnega spora v zvezi z avtorskimi in sorodnimi pravicami zaradi digitalne vsebine, dodane k bibliografskemu opisu, nosi izključno odgovornost tisti, ki je dodal digitalno vsebino v repozitorij dCOBISS. Zato mora le-ta izjaviti, da je bodisi avtor vsebine dodatne datoteke bodisi ima z nosilcem avtorskih pravic sklenjen ustrezen dogovor za dodajanje te datoteke v dCOBISS.

Če kateri koli imetnik avtorskih pravic na digitalni vsebini oporeka vključitvi vsebine v repozitorij dCOBISS in ne more doseči soglasja o njenem umiku, lahko njeno odstranitev zahteva od IZUM-a z dopisom, ki ga pošlje na naslov Prešernova 17, 2000 Maribor ali po elektronski pošti na e-naslov podpora@izum.si. Taki zahtevi je treba priložiti verodostojno dokazilo o avtorstvu ali imetništvu avtorskih pravic. IZUM bo ob ustrezno izkazanem imetništvu avtorskih pravic onemogočil nadaljnje prikazovanje digitalne vsebine v repozitoriju dCOBISS predvidoma v 15 dneh od prejema verodostojnega dokazila o imetništvu avtorskih pravic, v 60 dneh pa bo vsebino tudi trajno odstranil iz repozitorija dCOBISS.